Kan inte nå servern
920
114295

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
600 000 - 700 000 SEK
52 600 - 61 400 EUR
54 700 - 63 800 USD
Klubbat pris
560 000 SEK
Köpinformation
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"Spanjorska i profil (I)"

Signerad Zorn och daterad -85. Akvarell 27,5 x 19,5 cm.

Proveniens

Konsul Erik och fru Lisa Brodins samling, Stockholm.
Fil. dr Kåre och fru Ingrid Bäckströms samling, Djursholm.
Privat samling.

Litteratur

Ernst Malmberg, 'Brodinska hemmet. Villagatan 6, Stockholm', artikel i (red) Albin Roosval, "Svenska hem i ord och bilder", 1935, omnämnd sid 225 (under titeln "Spansk flicka på en balkong").
"Konst i svenska hem", band 5, upptagen och avbildad sid 264 under samling 415: "Fil. Dr och Fru Kåre och Ingrid Bäckström, Karlavägen 11, Djursholm".
Johan Cederlund, "Zorn i Spanien", 2009, omnämnd sid 78 samt avbildad helsida i färg sid 77.

Övrig information

Egron Lundgrens minnesutställning 1876 satte djupa spår i sinnet på ett flertal av den s.k. opponent-generationens företrädare. Ställda inför Lundgrens akvareller var såväl Anders Zorn som Ernst Josephson och Hugo Birger hänförda inför intrycket av spansk lokalfärg och kvinnoskönhet. Denna yngre konstnärs-generation skulle tvärs genom den rådande realismens vardag hålla bilden av Lundgrens Spanien levande.

På anmodan av svenske ministern i Madrid reste Zorn år 1884 till Spanien för att måla damer ur aristokratin. Livet i Madrid, bland artister och konstintresserade vänner, var stimulerande och rikt på erfarenheter. Zorn har själv berättat om hur han vistades hos den gode vännen tillika konstnärskollegan Don Luis Sainz: ”Jag hade som ett andra hem hos Don Luis och hans Doña Philomena, åt ofta med dem och rönte en gästvänskap som man ej i allmänhet tillvitar spanjorer”.

I detta umgänge ingick det bästa av Madrids konstvärld. Inte utan viss tillfredsställelse konstaterade Zorn att han av de övriga titulerades ”maestro” samt att han lyckades besegra en av deras främsta fäktare med hjälp av en stöt vilken Zorn lärt sig av studiekamraten Bruno Liljefors.

Spanien-vistelsen 1884 var av stor betydelse för Zorns konstnärliga utveckling. De spanska modellerna bjöd på möjligheter till variation och erbjöd samtidigt obegränsat spelrum för stoffmåleri. Zorn älskade de färgrika luftiga spanska textilierna och de färgkomplex de bildade tillsammans med spanjorskornas hy och mörka ögon.

Liksom flera samtida impressionistmålare fick Zorn i Spanien upp fantasin för att använda klargult och ockra.
Chefen för Zornmuseet i Mora, Johan Cederlund, skriver i "Zorn i Spanien", 2009:

"Minnena från Madrid satt länge kvar hos Zorn. Under hösten 1884 och våren 1885 tillkom i England flera akvareller med spanska motiv. 'Spanjorska i profil' är en av dem, en lätt och luftig akvarellskiss med en kvinna klädd i gul sjal eller 'mantón de Manila' och ljusblå sjalett, så kallad 'pañuelo'. Samma rekvisita som Zorn här använt, återkommer i två andra mycket genomarbetade scener av honom, 'Flirtation' och 'Kurtis'. [...] 'Flirtation' fullbordades på våren 1885 och ställdes ut på Royal Institute i London, där den väckte stor entusiasm".

"Spanjorska i profil (I)" ingick tidigare i konsul Erik Brodins enastående samling av Zorn-akvareller, vilken av Ernst Malmberg beskrevs som "en kollektion akvareller, vartill ej finnes motstycke i något annat hem" vilka "bilda ett Zorn-galleri till vilket det ej finnes motstycke i privat ägo".

Konstverket tillhör en viktig fas i Zorns akvarellmåleri och ger uttryck för den varma känsla Zorn hyste för den spanska kulturen samt, inte minst, den guldkantade idylliska tillvaro han var i åtnjutande av under sin vistelse i Madrid med omnejd 1884.

Formgivare

Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.

Läs mer