575113

495. Stephan Halling, Örebro 1788. Mjölkkanna, gustaviansk.

Cylindrisk på svängda bladfötter med dekor av girlander., stansade bordyrer, på locket blomma, rakt svärtat trähandtag. Stämplar även på locket. Höjd 14 cm, vikt 290 gram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK / 2 677 - 3 212 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wehtje

Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa

+46 (0)8 614 08 22
anna.wehtje@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto