494
575112

MJÖLKKANNA, av Nils Tornberg, Linköping 1788. Gustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Invändigt förgylld. Cylindrisk, på fyra bladfötter, stämplade bårder och pärlstav, lockknopp i form av blommande kvist. Rakt svärtat trähandtag med benknopp och tapp. Undertill initialer. Höjd 14,5 cm, vikt 306 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.