489
575114

Anders Morman, Stockholm 1780. Sockerskrin, rokoko.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris

Ovalt, på fyra svängda bladfötter. Dekor av drivna och ciselerade rocaillekanter. På locket blomma. Undertill svisselerad gåvoinskription samt lodangivelse 30 1/2 lod. Längd 14 cm, vikt 400 gram.

Liten bristning vid charnieret.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Svenskt Silversmide, del II, plansch 523, 524, sida 207.

Kofferdikaptenen Gustaf Fredric Walis förolyckades under resa till Lissabon i oktober 1781 då han "med skiepp och manskap olyckl omkommit". Detta framgår av bouppteckningen av den 16 Januari 1783. Han bodde då i Stockholm, trol i Katarina, där en son föddes 1780.

I bouppteckningen återfinnes sockerskrinet No 418 av Anders Morman under rubriken "Oförgyllt silfwer" såsom "1 Såcker dosa" med vikten 30½ lod.

Den "Borgmästare C Lebel" som gåvoinskritionen syftar på var troligen (mycket, så ...) Casper Lebell d y hemmahörande i Kristinestad i Österbotten (Finland); se http://www.blf.fi/artikel.php?id=5127
"C M Nyström" syftar med största säkerhet på grosshandlaren Carl Magnus Nyström, död 1792-03-23 i Storkyrkoförsamlingen. Han var fadder vid sonen Johan Gustaf Wallis dop 1780-02-19 i Katarina.