490
575115

Pehr Zethelius, Stockholm 1777. Gräddsnäcka, rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld, konturerad mynningskant, svängda genombrutna fötter, tumgrepp i form av rocaille med blommor och blad. Undertill initialer. Längd 18 cm, vikt 245 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Svenskt Silversmide del II, plansch 497, 498.