576739

475. DRYCKESKANNA, av Erik Månsson Schmidt, Stockholm (verksam 1675-1686). Barock.

Delvis förgylld. Fruktornerade kulfötter med bladanfanger, livet med monogram, på locket graverad krans av barockblommor runt spegelmonogram i kartusch. Höjd 17 cm, vikt 1 148 gram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK/5 353 - 6 424 EUR
Klubbat pris
46 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wehtje

Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa

+46 (0)8 614 08 22
anna.wehtje@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto