576739

475. DRYCKESKANNA, av Erik Månsson Schmidt, Stockholm (verksam 1675-1686). Barock.

Delvis förgylld. Fruktornerade kulfötter med bladanfanger, livet med monogram, på locket graverad krans av barockblommor runt spegelmonogram i kartusch. Höjd 17 cm, vikt 1 148 gram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK / 5 353 - 6 424 EUR
Klubbat pris
46 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wehtje

Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa

+46 (0)8 614 08 22
anna.wehtje@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto