576811

510. BRÄNNVINSSKÅL, av Olof Grubb, Hudiksvall 1793.

Delvis förgylld, rund på hög fot, livet med driven dekor av breda godroner och lagerbladsband. Hänklar i form av fabeldjur. Diameter 18 cm, höjd 12,5 cm, vikt 326 gram.

Lagning, bristning.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK / 2 141 - 2 677 EUR
Klubbat pris
18 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wehtje

Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa

+46 (0)8 614 08 22
anna.wehtje@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto