Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
510
576811

BRÄNNVINSSKÅL, av Olof Grubb, Hudiksvall 1793.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Delvis förgylld, rund på hög fot, livet med driven dekor av breda godroner och lagerbladsband. Hänklar i form av fabeldjur. Diameter 18 cm, höjd 12,5 cm, vikt 326 gram.

Lagning, bristning.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.