510
576811
BRÄNNVINSSKÅL, av Olof Grubb, Hudiksvall 1793.

Delvis förgylld, rund på hög fot, livet med driven dekor av breda godroner och lagerbladsband. Hänklar i form av fabeldjur. Diameter 18 cm, höjd 12,5 cm, vikt 326 gram.

Lagning, bristning.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

2 141 - 2 677 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22