576811

510. BRÄNNVINSSKÅL, av Olof Grubb, Hudiksvall 1793.

Delvis förgylld, rund på hög fot, livet med driven dekor av breda godroner och lagerbladsband. Hänklar i form av fabeldjur. Diameter 18 cm, höjd 12,5 cm, vikt 326 gram.

Lagning, bristning.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/2 141 - 2 677 EUR
Klubbat pris
18 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wehtje

Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa

+46 (0)8 614 08 22
anna.wehtje@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto