509
575993

BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall troligen 1785.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Rund, på hög fot, dekor av breda godroner och graverade blommor, hänklar i form av fabeldjur. Initialer. Diameter 17,5 cm, höjd 12,5 cm, vikt 314 gram.

Obetydliga bucklor.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.