585756

498. SNUSDOSA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.

Invändigt förgylld. Rund, locket med rutmönster av fleuroner, sidorna med drivna rocailler och blommor. I botten graverad rocaille. Diameter 7,5 cm, vikt 126 gram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK / 1 071 - 1 285 EUR
Klubbat pris
17 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wehtje

Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa

+46 (0)8 614 08 22
anna.wehtje@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto