498
585756

SNUSDOSA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Invändigt förgylld. Rund, locket med rutmönster av fleuroner, sidorna med drivna rocailler och blommor. I botten graverad rocaille. Diameter 7,5 cm, vikt 126 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.