498
585756
SNUSDOSA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.

Invändigt förgylld. Rund, locket med rutmönster av fleuroner, sidorna med drivna rocailler och blommor. I botten graverad rocaille. Diameter 7,5 cm, vikt 126 gram.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

1 071 - 1 285 EUR

Klubbat pris:
17 000 SEK
Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22