497
585894

RESEKANNA, av Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm 1872.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Locket invändigt förgyllt. Cylindrisk, slät, med kungligt monogram sannolikt för Oscar II:s son prins Oscar, hertig av Gotland. Svängt, avtagbart handtag. Höjd 14 cm, vikt 403 gram.

Handtaget med lagning.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.