576742

516. BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall (verksam 1758-1785 (1790)).

Delvis förgylld, konande på kälad fot med svängda knäckar. Dekor av vågband, stämplad lambrequin och svisselerad rokokodekor. Höjd 11 cm, vikt 100 gram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK/321 - 428 EUR
Klubbat pris
2 600 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anna Wehtje

Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa

+46 (0)8 614 08 22
anna.wehtje@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto