516
576742

BÄGARE, av Nils Grubb, Hudiksvall (verksam 1758-1785 (1790)).

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
287 - 382 EUR
325 - 434 USD
Klubbat pris
2 600 SEK

Delvis förgylld, konande på kälad fot med svängda knäckar. Dekor av vågband, stämplad lambrequin och svisselerad rokokodekor. Höjd 11 cm, vikt 100 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.