517
594757
BÄGARE, dubbelstämplad av Nils Grubb och Olof Grubb, Hudiksvall 1791.

Delvis förgylld, konande på kälad fot med svängda knäckar, dekor av vågband, stansad lambrequin och graverade bladgirlanger. Höjd 18 cm, vikt 308 gram.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

642 - 857 EUR

Klubbat pris:
14 000 SEK
Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.

Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22