Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
517
594757

BÄGARE, dubbelstämplad av Nils Grubb och Olof Grubb, Hudiksvall 1791.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Delvis förgylld, konande på kälad fot med svängda knäckar, dekor av vågband, stansad lambrequin och graverade bladgirlanger. Höjd 18 cm, vikt 308 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.