517
594757

BÄGARE, dubbelstämplad av Nils Grubb och Olof Grubb, Hudiksvall 1791.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Delvis förgylld, konande på kälad fot med svängda knäckar, dekor av vågband, stansad lambrequin och graverade bladgirlanger. Höjd 18 cm, vikt 308 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.