479
585885

SKRAMMELBÄGARE, sannolikt av Ferdinand Sehl d.y., Stockholm 1727.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Delvisförgylld, trumpetformad med utsvängd nederdel och tre gjutna fötter med ansiktsmaskaroner. Runt livet graverad dekor av renar samt band med hängande löv. Höjd 12 cm, vikt 138 gram.

Ett hänge saknas.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.