1180
653316

BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris

Fanerad med jakaranda, björk och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg och medaljonger med Vasakärve. Längd 114, bredd 55, höjd 84 cm. Nycklar medföljer.

Senare skiva, fanerlagningar.