1134
600171

Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Fredrik Martin
(Sverige, 1755-1816)

"Utsigt av parken vid Bellevue", Ur "Svenska vuer"

Akvarellerad konturetsning 26,5 x 37 cm. Samtida förgylld gustaviansk ram.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 325, "Ur framlidne hovjägmästaren Helge Ax:son Johnsons samlingar", 15-16 april 1942, kat nr 592, avbildad pl 54. (med annan ram)
Tidigare i de Heilbornska samlingarna, Villa Heilborn, Djursholm.

Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, upptagen i den beskrivande förteckningen, kat nr 185, sid 233.