1134
600171

Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879 - 1 050 EUR
933 - 1 120 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Fredrik Martin
(Sverige, 1755-1816)

"Utsigt av parken vid Bellevue", Ur "Svenska vuer"

Akvarellerad konturetsning 26,5 x 37 cm. Samtida förgylld gustaviansk ram.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 325, "Ur framlidne hovjägmästaren Helge Ax:son Johnsons samlingar", 15-16 april 1942, kat nr 592, avbildad pl 54. (med annan ram)
Tidigare i de Heilbornska samlingarna, Villa Heilborn, Djursholm.

Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, upptagen i den beskrivande förteckningen, kat nr 185, sid 233.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

107. Patrick Nordström, tillskriven, urna med lock och mynning av patinerad brons, Royal Copenhagen, Danmark ca 1900.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
22 000

ditt bud
Fair warning
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
Fair warning
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK