1201
621696

KONSOLBORD. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld brons. Skiva av vit marmor. Skiva uppburen av bevingade karyatider av mörkpatinerad brons. Fond med spegelglas. Längd 89, bredd 42,5, höjd 89 cm.

Proveniens

Ströms slott, Lilla Edet.