1202
627605

DAMARBETSBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.

Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
35 300 - 39 700 EUR
36 800 - 41 400 USD
Klubbat pris
400 000 SEK

Fanerat med amarant, rosenträ, lönn och infärgat lövträ. Beslag och fottrissor av förgylld mässing. I vardera kortsarg låda. På skivan inlagd blomsterbukett och geometriskt ramverk. Sarger med kannelyrer. Fyrsidiga ben med lagerfestoner. Längd 68, bredd 37,5, höjd 74 cm.

Proveniens

Gustaf Wathier Hamilton (1783-1835). I hans bouppteckning från 1836 är auktionens bord (och dess par) upptagna på Danbyholm (Sörmland) i Blå förmaket, ”2 mindre sybord”. I arv till hans änka:
Hedvig Hamilton, f. Hamilton (1800-1859) Bordet (och dess par) upptagna på Täckhammar (Sörmland) i bouppteckningen ”I Cabinettet… 2. Inlagda Bord 10.” I hennes testamente ger hon var sitt bord till var sin dotterdotter: ”Min Dotter Dotter Hedda Leijonhufvud ger jag…det ena Cabinetts bordet vid Täckhammar. Min Dotter Dotter Anna Leijonhufvud… Ett Bord maken till det hennes syster Hedda fått”. Paret bord delas sålunda och auktionens bord ärvs då av:
Hedvig Johanna von Koch, f. Leijonhufvud (1848-1919), i arv till hennes dotter
Nanny Johansson, f. von Koch (1874-1965)
Därefter i arv på kvinnosidan till nuvarande ägare.
Det andra bordet i paret kom också att ärvas på kvinnosidan fram till att det såldes på Bukowskis kvällsauktion hösten 1985, nummer 25.

Det finns sedan tidigare sju kända damarbetsbord av Georg Haupt, som i likhet med auktionens bord, är dekorerade med en central blomsterbukett på skivan och som omges av ett geometriskt ramverk. Det äldsta kända bordet i denna motivkrets är signerat och daterat 1775 och är i privat ägo. Ytterligare ett bord är i privat ägo och såldes på Bukowskis auktion 434, hösten 1985, katalognummer 25. Två andra bord finns på Gripsholm i Gröna salongen (under Gustav III:s tid kallad Drottningens lektyr- och arbetsrum) och nämns första gången 1781. Det femte bordet bär Gustav III:s syster Sofia Albertinas ägarmärkning. Det sjätte bordet upptäcktes 2011 och såldes på Bukowskis samma år på våruktionen 562, katalognummer 510. Det sjunde bordet såldes på Bukowskis höstauktion 2013, katalognummer 1352. I och med försäljningen av auktionens bord kan kretsen närbesläktade bord, som beskrivits här ovan, utökas till åtta kända exemplar.
Borden med blomsterbuketten som motiv har både likheter och olikheter som visar hur Haupt aldrig hemföll åt monotona upprepningar. Inget bord är det andra helt likt.