1203
591835

TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Dekor av girlander och blommor i manganviolett och grönt. Gråmålat underrede med dekor av kannelyrer, fleuroner och konsoler. Brickan märkt undertill 2 ggr med lackstämpel "HELSINGBORGS PACKHUS STEMP." Längd 78, bredd 57, höjd 74 cm.

Brickan med skador/lagningar.