1241
645245

STOLAR, fyra stycken, av Johan Petter Mansnerus, mästare i Stockholm 1783.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Bonad björk. Genombruten rygg med snidad vinranka. Lös stoppad sits. Samtliga signerade IPM.

Proveniens

Enligt uppgift köpta 1939 i Hamrånge och ska ha tillhört B. von Schinkels samling på slottet vid Axmar bruk, Gästrikland.