1249
632131

SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 830 EUR
3 250 - 4 330 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med blommor och musselformation. Signerad "NM". Med Stockholms hallstämpel 1773. Höjd 128, bredd 56 cm.