1257
662674

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Förgylld ram av trä. Slipat glas med stiliserande vinrankor. Ljusarmar av mässing. Höjd 50 cm.

Proveniens

Björnsnäs herrgård, Östergötland.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1923, Östergötland, Björnsnäs herrgård, katalognumret avbildat i matsalen sid. 27.