1258
642114

SPEGELLAMPETTER, ett par, för två ljus, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustavianska.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Ljusarmar av mässing. Krön med antikiserande figurmedaljong och lagerkvistar. Ramverk med spiralband och pärlstav. Båda signerade LL och med Stockholms hallstämpel 1789. Höjd 117, bredd 64 cm.

Senare ljusarmar.