1265
617083

APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Frankrike 1830/40-tal. Louis Philippe.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 230 - 6 100 EUR
5 470 - 6 390 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Vinlövsbekransad satyr och nymf. Nedtill bockfötter och musiktrofé. En märkt med etikett "294". Höjd 89 resp. 85 cm.

Ett ljusarmsfäste vid kvinnans arm löst.