1267
656191

LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd prismor. Korgbotten. Dekor av ansiktsmaskaroner och romber. Höjd 100, diam 85 cm.

Prismor saknas ställvis, en del prismor gulfärgade.