1271
520190

LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Nedtill blå glasskål. Höjd 103, diam 78 cm.

Senare glasskål.

Proveniens

Samling Lindh.