1279
609454

AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Förgylld och patinerad brons och mässing. Ljuspipor i form av flammor. Höjd 70, diameter 40 cm.

Dekorelement saknas, kompletterade ljusmanschetter.