1320
660228

URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris

Blybergsporfyr. Mediciform. Höjd 40, diameter 30,5 cm.

Lagad, nagg.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling, Bukowskis Klassiska auktion hösten 2013, auktion 577, katalognummer 560.

Bukowskis Porfyrutställning 1985/86, Nr 25.