1347
644214

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "ANGEVIN A PARIS" (urmakare i Paris, nämnd första gången 1806). Stående Pan vid urhus med springbrunn och krönande urna med dansande bacchantinnor. Höjd 58, längd 39 cm. Pendel och nyckel medföljer.