1359
656903

BREVSAMLING, främst från Anders och Emma Zorn. 1910-20-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

5 brev från Anders Zorn, 18 brev samt 2 vykort från Emma Zorn. Även från 4 brev från Carl Milles, 4 brev från Hugo Alfvén, brev från Albert Engström, 2 brev från Nathan Söderblom.
Ställda till Häradshövding Nils Andersson i Lund samt till hans hustru Anna.
Flera av Emma Zorns brev innehåller intressanta kommentarer om kulturmänniskor i bekantskapskretsen samt personliga reflektioner starkt färgade av den tid och den krets hon tillhörde.
I ett brev daterat Mora 1908 skriver hon bland annat:
"Hör nu, har ni hört att Alfvén lär vara 'förlovad' med en av de snart mycket kända flickorna Sjöberg, en syster till Heidenstams 'husfru'. Ännu är han inte skiljd från fru Kröyer, men det skall väl bli så? Det är ett evigt 'frubyte', som åtminstone ej tilltalar mitt borgerliga sinne."

Slitage, mindre fläckar.

Proveniens

Stadsnotarien i Lund, Nils Andersson(1864-1921) var August Strindbergs alldeles specielle vän ända in i döden och den ende som författaren enligt uppgift aldrig talade illa om.
Deras brevväxling var genom åren omfattande och de trivdes bra tillsammans samt delade samma intressen.
Nils Andersson ingick även i en vidare kulturkrets där Anders och Emma Zorn, Carl Milles, Hugo Alfvén, Albert Engström och Nathan Söderblom ingick.
Mellan dessa sändes genom åren en lång rad brev varpå auktionens bevarade brev är goda exempel.