1358
656919

AUGUST STRINDBERG (1849-1912), BLOCKFLÖJT, med författarens namnteckning och daterad Lund 19 juni 1899.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Påskrift: "Till Nils Andersson från August Strindberg Lund 19 juni 1899". Längd 42 cm.
Med flöjten säljs ett Strindbergbrev samt en inbjudan ställda till Nils Andersson.
Brev av Strindbergs hand med kuvert poststämplat Stockholm 10 augusti 1911 innehållande tre sidor med språkliga jämförelser av danska och palestinska namn. Bladstorlek 22,5 x 28. Kuvert med Strindbergs röda lacksigill.
Sorgkantat inbjudningskort med kuvert från Strindbergs familj. Poststämplat Stockholm maj 1912.
"August Strindbergs barn bedja härmed få inbjuda Häradshöfding Nils Andersson till en enkel middag i enskildt rum å Grand Hotel Royal söndagen den 19 maj kl. 4 e.m. o.s.a.". Bladstorlek 12 x 9,5 cm.

Slitage.

Proveniens

Stadsnotarien i Lund, Nils Andersson (1864-1921) var August Strindbergs alldeles specielle vän ända in i döden och den ende som författaren enligt uppgift aldrig talade illa om.

Deras brevväxling var genom åren omfattande och de trivdes bra tillsammans samt delade samma intressen.
Att Strindberg gav Andersson sin flöjt har att göra med att bägge hyste ett stort musikintresse vilket för Strindbergs del tog sig uttryck på gitarr och flöjt. Vännen Andersson blev främst känd som insamlare av svenska folklåtar vilket verket Svenska låtar i tjugofyra band visar. Andersson själv hade dock under sin enkla uppväxt varit vallpojke och då roat sig med att tillverka egna flöjter av pilträ (pilipivor). Flöjten förblev sedan hans favoritinstrument vilket Strindberg senare tog intryck av.

Auktionens flöjt som var en gåva från Strindberg till vännen Nils Andersson är en av många Strindbergsgåvor med symbolik för deras andliga gemenskap. Strindberg hade i slutfasen av sina s.k. "infernokriser" (1894-96) lämnat Paris för Sverige och Lund dit han anlände 29 september 1896. Det var Lund som kom att bli hans huvudsakliga hemort under åren 1897-99 och det var här han bl. a. firade sin 50-årsdag samt skrev det omtalade verket "Inferno". Det var också här som Strindberg lärde känna notarien samt folklåtsamlaren Nils Andersson vilken kom att bli en kär vän som skulle följa honom livet ut. Att flöjten är daterad den 19 juni 1899, vilket är dagen före Strindbergs definitiva flytt tillbaka till Stockholm, tyder dessutom på att detta är Strindbergs avskedspresent.

August Strindberg / Kerstin Dahlbäck (red), "Min eld är den största. Brev 1858-1912" (i urval), 1999, sid 231 f.