1403
658242

VAS, porslin. Meissen, Augustus Rex, 1720-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Trumpetformad, hexagonal med målad polykrom och förgylld kinesiserande dekor i C. F Herhold och J G Hoeroldts manér. Blått AR märke i botten. Höjd 31,5 cm.

Lagad.

Proveniens

Purchased at Bukowskis in the 1970's.

Rückert, Reiner; Meissener Porzellan 1710-1810; Compare a vase of the same serie pl 189, from the Collection of Dr Ernst Schneider.