1404
593125

EQUELLE med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1725-30.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
29 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målad polykrom och förgylld kinesiserande dekor i C. F Herhold och J G Hoeroldts manér samt fatet med hafnermotiv. Höjd 8,5 cm. Fatets diameter 13

Slitage. Locket med spricka, liten lagning.

Proveniens

From the Collection 'Kommerzienrat' Jacques Mühsam, Berlin. His collection was sold at auction in Vienna, april 1925, this piece as lot no 52.