Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
474
576661

BÄGARE, av Michel Pohl d ä Stockholm (verksam 1655-1699), före 1689.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på livet förgylld kartusch med graverat alliansvapenunder friherrelig krona. Höjd 6 cm, diameter 8 cm, vikt 119 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Anders Oxehufvud (1653-1696) gift 1682 med Brita Ribbing (1655-1701).

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.