475
576739

DRYCKESKANNA, av Erik Månsson Schmidt, Stockholm (verksam 1675-1686). Barock.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Delvis förgylld. Fruktornerade kulfötter med bladanfanger, livet med monogram, på locket graverad krans av barockblommor runt spegelmonogram i kartusch. Höjd 17 cm, vikt 1 148 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.