511
576678

SKRAMMELBÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1752.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Delvisförgylld., trumpetformad med utsvängd nederdel och tre gjutna fötter med ansiktsmaskaroner. Runt livet band med ringhängen. Höjd 12,5 cm, vikt 175 gram.

Tilläggslista

Införselmoms tillkommer på klubbat pris, 12%.

Införselmoms

Proveniens

Rolf Anderssons (1928-2011) silversamling.