549
636791

POKAL/KALK, av Georg Rühl, Nürnberg (verksam 1598-1625). Renässans.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Förgylld, hexagonal cuppa med drivna bucklor, balusterformat ben på rund fot, graverad dekor av bin och fruktgirlanger. Höjd 18 cm, vikt 140 gram.