550
653462

BÄGARE med LOCK, av Jacob Pfaff, Nürnberg (verksam 1677-1708). Barock.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Delvis förgylld. På kulfötter, livet med driven dekor av profilporträtt och fruktknippen i ovala fält, på locket knopp i form av en svan i klippta blad. Stämplar även på locket. Höjd 15 cm, vikt 197 gram.