KAFFEKANNA, av Gustaf Hagström, Stockholm 1798. Gustaviansk.
Cylindrisk, på tassfötter, svängd hög pip, rakt handtag i ebenholts med sprint. På locket kotteknopp. Stämplar även på locket. Höjd 23 cm, vikt 655 gram.
Handtagets benknopp saknas. Lite slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in