576
622741

TEKANNA med FAT, av Peter Terpager Hagen, Köpenhamn 1813. Empire.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Oval, slät med dekor av vinranka och räfflade kanter. Svängd pip och svärtat trähandtag. Kannans längd 33 cm, total vikt 1 345 gram.

Tilläggslista

Familjen Rosenkrantz, Sofiendahls Slott, Danmark.

Proveniens