575
636887

KAFFEKANNA, av Gustaf Hagström, Stockholm 1798. Gustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris

Cylindrisk, på tassfötter, svängd hög pip, rakt handtag i ebenholts med sprint. På locket kotteknopp. Stämplar även på locket. Höjd 23 cm, vikt 655 gram.

Handtagets benknopp saknas. Lite slitage.