Delvis förgyllt, med dekor av blommor och bladrankor av cloisonnéemalj i orange, blått, ljusblått, turkos, vitt, rött, grönt, ljusgrönt, olivgrönt, lila och rosa. Insidan med minnesgravyr och datering. Mått 9 x 8,5 cm.
Buckla, emaljskador, insidan med repor.