600
648023

CIGARETTETUI, av Ovchivnnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Delvis förgyllt, med dekor av blommor och bladrankor av cloisonnéemalj i orange, blått, ljusblått, turkos, vitt, rött, grönt, ljusgrönt, olivgrönt, lila och rosa. Insidan med minnesgravyr och datering. Mått 9 x 8,5 cm.

Buckla, emaljskador, insidan med repor.