Madeleine Pyk – en samling F769
861
657265

SEMIANTIK SILKE KESHAN S.K. MOTACHEM FIGURAL. 81 x 62,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Benvit botten med stor polykrom framställning av jungfru Maria och Jesusbarnet, inskription, palats, blommande träd vid vattendrag med fiskar. Bård med kartuscher med inskriptioner och blommor.

Smutsig, smärre fläckar varav några lite stela. Sidorna med smärre skador och lagningar. En kortsida saknar några knutrader.