657315

866. ANTIK/SEMIANTIK MAHAL. 485,5 x 377,5 cm.

Mörkblå botten med stora polykroma blommönster samt små människor, djur och kanna. Bred röd huvudbård med stora blom-, palmett- och granatäppelrankor.

Avkortad. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, lagningar, liten komplettering. Baksidan med obetydliga malskador.

Följerätt
Nej
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK/5 353 - 6 424 EUR
Klubbat pris
55 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Avkortad.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto