657315

866. ANTIK/SEMIANTIK MAHAL. 485,5 x 377,5 cm.

Mörkblå botten med stora polykroma blommönster samt små människor, djur och kanna. Bred röd huvudbård med stora blom-, palmett- och granatäppelrankor.

Avkortad. Något slitage och smutsig, smärre fläckar, lagningar, liten komplettering. Baksidan med obetydliga malskador.

Följerätt
Nej
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK / 5 353 - 6 424 EUR
Klubbat pris
55 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Tilläggslista

Avkortad.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto