871
657242

ANTIK TÄBRIS FIGURAL. 191 x 138,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Terrakottafärgad botten med polykroma djurmotiv samt stora palmett- och blomslingor. Benvit huvudbård med vargar, gnagare, ormar, palmetter och blommor.

Obetydligt ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida saknar ett par knutrader, en kortsida med liten skada.