Madeleine Pyk – en samling F769
885
598516

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 320 - 3 800 EUR
3 820 - 4 360 USD
Klubbat pris
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

GUSTAF RYDBERG, duk, signerad G. Rydberg och daterad arilds läge 1891.

"Arilds läge". 70 x 99 cm.

Nyligen rengjord hos konservator.

Helge Kjellin, "Gustaf Rydberg. Skånes målare", SAK, 1925, jfr kat nr 431 "Stranden vid Arild, studie" avbildad sid 194.