889
642115

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

"Stigbergsgatan med Katarina kyrka"

Signerad Victor Forssell och daterad -90. Duk 39,5 x 49 cm.

Proveniens

Byråchef Christian Lovén, Stockholm.
Doktor Georg Svensson, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 402, "Höstauktionen", 2 - 5 nov 1976, kat nr 84 (avbildad helsida i planschdelen, Pl. 15).
Privat samling.

Sveriges Allmänna Konstförening, Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell", sept 1950, kat nr 28.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Victor Forssell", kat nr 70.
Aguélimuseet i Sala, 15 feb - 14 mars 1976, kat nr 25.

"Konst i svenska hem", band 9, upptagen sid 455 under samling 782: "Byråchef Christian Lovén, Karlavägen 83, Stockholm".
Viggo Loos, "Victor Forssell", SAK, 1951, upptagen i katalogen sid 232.