897
648142

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
177 000 - 221 000 EUR
184 000 - 230 000 USD
Klubbat pris
3 300 000 SEK
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Syende jäntor" / "Flickor som sy vid fönstret"

Signerad C.L. inom cirkel och daterad 1913. Akvarell 53,5 x 75,5 cm.

Proveniens

Konstföreningen ([SAK?] enligt anteckning i Carl Larssons kassabok såld i maj 1913).
Fru Hedvig Carlander, Göteborg.
Privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", utställning anordnad i samarbete med Nationalmuseum, september - oktober 1953, kat nr 339.

"Konst i svenska hem", band 3, upptagen sid 164, under samling 216: "Fru Hedvig Carlander, Lyckans väg 4, Göteborg".
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg, sid 500 samt upptagen i katalogdelen under år 1913, sid 144 som nr 1509.

De ”syende jäntorna” är Carl Larssons dotter Kersti samt Bolla, en modell med anknytning till Falun, som besökte familjen Larsson i januari 1913. Relativt lite är känt om Bolla men konstnärens levnadstecknare Ulwa Neergaard har skrivit:

"Vem Bolla var berättar Carl Larsson i ett brev från Sundborn till sin dotter Lisbeth den 18 januari 1913. Han skriver: ’Här ha vi haft en liten ungdom (nå, det vill säga, 28 år, eller så) en Bolla Nilsson, svägerska till Glasell, som stått modell, men är nu rest upp till en annan syster i Hudiksvall.’ Glasell, som Carl Larsson nämner i sitt brev, var Theodor Glasell, omtyckt och begåvad teckningslärare i Falun". ("Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, sid 144 i verkförteckningen)

Bolla förekommer i, åtminstone, två andra målningar av Carl Larsson från våren 1913: "Bolla. I" (akvarell, 67 x 105 cm, Jämtlands läns museum, Östersund) samt "Bolla. II" (olja på duk, 75 x 50 cm, såld på Bukowskis Internationella höstauktion 2008, privat ägo).

I den föreliggande akvarellen "Syende jäntor / Flickor som sy vid fönstret" har konstnären, likt i "Bolla. II", valt att avbilda modellerna i profil. Att den tillfälliga gästen i hushållet inspirerade konstnären Carl Larsson framgår av det faktum att hon förekommer i inte mindre än tre konstverk utförda i januari månad. Ulwa Neergaard påtalar också att: ”Bolla med det vackra kastanjeröda håret, den vackra hållningen och den vackert broderade blusen var ett motiv som med all säkerhet fängslade Carl Larssons konstnärsöga”. (op. cit.)

Motivet är taget i den s.k. Verkstaden på Lilla Hyttnäs. Utrymmet, vilket togs i bruk sommaren 1890, var ursprungligen Carl Larssons första ateljé på Lilla Hyttnäs. När den nya större ateljén tillkom 1899 ändrades rummets användningsområde till att mer tjäna som vardagsrum och verkstad, på samma sätt som den dåtida folkliga bebyggelsens slöjdstugor. Huvudsakligen var dock utrymmet ägnat åt hustrun Karins textila arbeten.

Genom fönstret skymtar brygghusets takparti och trädgårdens snöklädda träd som en påminnelse om den kalla årstiden där de syende flickorna sitter, på röda rustika stolar (vilka fortfarande finns kvar på Carl Larsson-gården) framför en värmande brasa intill en neriumplanta som tagits in för vintern.

Formgivare