Kan inte nå servern
898
114299

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
17 400 - 19 600 EUR
18 200 - 20 500 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Köpinformation
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

Huvud av spansk flicka, Sevilla

Signerad Leon. Z och daterad Sevilla -81. Akvarell och blyerts med förhöjande tusch 25 x 19 cm. A tergo studie av gitarrspelare.

Proveniens

Konsul Erik och fru Lisa Brodins samling, Stockholm.
Fil. dr Kåre och fru Ingrid Bäckströms samling, Djursholm.
Privat samling.

Litteratur

"Konst i svenska hem", band 5, upptagen och avbildad sid 264 under samling 415: "Fil. Dr och Fru Kåre och Ingrid Bäckström, Karlavägen 11, Djursholm".
Johan Cederlund, "Zorn i Spanien", 2009, avbildad helsida i färg sid 22.

Övrig information

Inspirerad av Egron Lundgrens minnesutställning 1876 närde Anders Zorn i unga år en längtan efter att få resa till Spanien. I Zorns fall förverkligades drömmen när han tillsammans med Ernst Josephson anlände till Sevilla hösten 1881. Zorn beskriver det på följande sätt i sina "Självbiografiska anteckningar":

"Åh, hur väl jag minns den natt jag vaknade och öppnade vagonfönstret och kände en aromatisk fläkt från sydländska växter genomströmma mina lungor. Det var en stjärnklar natt. Aloe och kaktus växte efter vägen och vid station där vi stannade någon minut såg jag dessa spanska skuggfigurer insvepta upp till näsan i kappor eller schalar som jag kände från Egron Lundgrens akvareller. Hur vissa intryck stannar starkt hela livet igenom! Nu var jag äntligen i Andalusien!"

Det var här i Sevilla som Ernst Josephson påbörjade arbetet med den berömda målningen Spanska smeder. Zorn själv föredrog att arbeta ostört i husets patio. Chefen för Zornmuseet i Mora, Johan Cederlund, skriver i "Zorn i Spanien", 2009:

"Zorns portfölj fylldes med akvareller av mörkhyade flickor i stilla poser, mestadels mot neutral bakgrund. Finstämda toner i olika valörer svarar mot modellernas ibland drömmande uttryck. […] Zorn målade vått i vått på det helt våta papperet. Ibland kan det se ut som om färgen fått flyta ut godtyckligt, men den unge artisten förstod att skickligt dirigera den över papperet. 'Han målar i Egron Lundgrens manér', skrev en samtida, 'men ändå djärvare är han'."

Auktionens målning ingick tidigare i konsul Erik Brodins enastående samling av Zorn-akvareller, vilken av Ernst Malmberg beskrevs som "en kollektion akvareller, vartill ej finnes motstycke i något annat hem" vilka "bilda ett Zorn-galleri till vilket det ej finnes motstycke i privat ägo".

Formgivare

Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.

Läs mer